I'm Prague based director, video maker and art director. I enjoy working in a wider multimedia field. The closest form of creation is a documentary film for me because of it`s work with reality and possibility to tell a real story. I enjoy collecting inspiration in everyday reality and in stories that surround me. In every part of my work I use all my experiences from my studies fine art, graphic design, working in front of camera and like a producer. 
I also organize events to support non profit organizations help law of animals and evnironmental literacy.
I make trips into the corners of the world, where I collect inspirational fragments and topics :) 
I'm everyday open to cooperate or create with you something nice:)
Contact me
viktorie.lorinczova@gmail.com
+420 734 707 820 
Production and postproduction
Direction
Editing
Dramaturgy
////////CZ/////////
O MĚ
Žiji v Praze a většinu mé práce tvoří režie a kreativní řízení různorodých projektů.
Největší inspiraci nacházím v každodenním životě, jeho obyčejnosti, extravagantnosti i banalitě. Ráda pracuji v širším spektru médií, hledám smysl detailu, občas nadsázku či metaforu.
Po studiu atelieru Intermédií na fakultě umění a designu Ladislava Sutnara v Plzni, jsem se několik let věnovala tvorbě internetových pořadů v oblasti hudby, vedla interview, produkovala televizní reklamy nebo filmový festival. Zkušenosti získané studiem grafického designu, animace, volného umění, prací před kamerou i za kamerou, nakonec využívám a kombinuji každý den. 
Cestopisný dokumentární film Cesta jako žádná ze sta slavnostně zahájil filmový festival Finále Plzeň 2019, byl oceněn na Mezinárodním festivalu Outdoor films. Oceněný studentský film Lítalo se tam vzducholodí o bedlivě střeženém vojenském objektu, o jehož funkci neví místní obyvatelé téměř nic, promítla MFDF Jihlava nebo festival  La Pellicule Ensorcelée ve Francii.
Video / dokumentární film
Režie
Střih
Dramaturgie
Produkce a postprodukce
Back to Top